One Rectangular Tilting Table 1400 X 800 Beech/Silver
Product Code:
OTT1480SVBE2
Pack Of
1
Introducing our rectangular shaped tilting table, the perfect solution for multi-functional rooms where space is at a premium. With its manual adjustment thumb wheels, you can easily tilt the top to your desired angle, making it ideal for activities such as drawing, reading, or even as a laptop table. The lockable castors ensure that it stays in place, providing stability while in use. When not in use, the table can be nested away for space-saving convenience. This mobile table is perfect for anyone who needs a versatile workspace that can be easily moved around. Invest in our One Rectangular Tilting Table today and experience the benefits of a functional and flexible workspace.
- General
- Introducing our rectangular shaped tilting table, the perfect solution for multi-functional rooms where space is at a premium. With its manual adjustment thumb wheels, you can easily tilt the top to your desired angle, making it ideal for activities such as drawing, reading, or even as a laptop table. The lockable castors ensure that it stays in place, providing stability while in use. When not in use, the table can be nested away for space-saving convenience. This mobile table is perfect for anyone who needs a versatile workspace that can be easily moved around. Invest in our One Rectangular Tilting Table today and experience the benefits of a functional and flexible workspace.
| Colour | Beech |
| Size | 1400mm |
| Material | MFC/Steel |
| Weight | 21.9kg |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Height | 720mm |
| Shape | Rectangular Table |
| Frame Colour | Silver |
| Leg Type | T Leg With Castors |
| Made To Order | No |
| Top Colour | Beech |
| Top Material | MFC |
| Folding | Tilting |
| Table Depth | 800mm |
| Available in a variety of colour options |
| Desk top rotates and nests with other desks for easy storage when not in use |
| Hard-wearing, stain and heat resistant MFC top |
| Ideal for multi-functional rooms where desks can be folded and stored away when not in use |
| Multi-purpose rectangular tilting table |
| Robust steel frame with cross bar and castors |
×